Реабілітація військових: як на Кіровоградщині допомагають ветеранам повернутися до повноцінного життя
В Україні щодня зростає кількість військових та ветеранів, які потребують медичної та психологічної допомоги. Це створює великий попит на реабілітаційні послуги.
Кіровоградська область є одним із прикладів успішного створення комплексної системи реабілітації, яка може стати моделлю для інших регіонів.
Журналісти Район.Знам’янка з’ясували, як на Кіровоградщині влада спільно з громадою розробила Дорожню карту з реабілітаційної допомоги.
Робочу групу очолила Катерина Колтунова, заступниця голови Кіровоградської ОВА. Дорожня карта реабілітації враховує, що реабілітація є комплексним процесом, який вимагає залучення спеціалістів різних напрямків, що дозволяє досягти кращих результатів і забезпечує тривалий ефект реабілітації.
«Для того, щоб відновити навички руху людини, повернути їй здатність до самообслуговування, спроможність повноцінно працювати й відпочивати, — потрібна ціла команда фахівців. Такий формат надання допомоги передбачає роботу так званої мультидисциплінарної реабілітаційної команди. Допомога групи фахівців — обов’язкова в стаціонарних умовах у післягострий та довготривалий реабілітаційний період», – пояснює Катерина Колтунова.
Реабілітаційна інфраструктура області
На Кіровоградщині для забезпечення доступності формована мережа з шести надкластерних, п’яти кластерних і 16 загальних медичних закладів.
У лікувальних закладах, які підписали реабілітаційні пакети, створені відділення реабілітації та мультидисциплінарні команди, до складу яких входять лікарі реабілітологи, ерготерапевти, психологи, логопеди, вузькі фахівці за напрямком захворювання.
Додатково, у 87 закладах охорони здоров’я області (включно з 33 лікарнями) надають медичну допомогу як місцевому населенню, так і військовим. За часи російської агресії заклади стали не тільки лікувальними закладами, а й певною мірою медичними, психологічними, соціальними хабами.
У 2024 році також запрацював Регіональний центр медичного забезпечення та психологічної реабілітації військовослужбовців, де розгорнуто 20 реабілітаційних ліжок, працює мультидисциплінарна команда.
Кіровоградська обласна програма для ветеранів
За даними від директора департаменту охорони здоров’я області Олега Рибальченка, на реалізацію комплексної програми соціальної підтримки учасників бойових дій передбачено 77 млн грн. Зокрема:
-
на матеріальну допомогу пораненим та сім’ям загиблих — 60 млн грн,
-
компенсацію за зубопротезування — 100 тисяч гривень (уже скористалося 35 осіб)
-
реабілітаційні послуги для ветеранів — 3,5 млн грн,
-
проведення дороговартісних обстежень — 3,2 млн грн.
Окрім обласної програми, в усіх територіальних громадах діють аналогічні місцеві із загальним бюджетом 157,1 мільйона гривень. Таким чином громади уже самотужки допомогли майже 21 тисячі громадян на суму 115,2 млн. гривень.
Досвід Знам’янської бальнеологічної лікарні
Знам’янська обласна бальнеологічна лікарня є важливим центром реабілітації для військових. У 2024 році реабілітаційні послуги тут отримали 141 особа, на що виділено 2,2 млн грн з обласного бюджету.
Директорка медичної частини лікарні Наталія Пускай підкреслює, що реабілітація — це не лише відновлення фізичних функцій, але й психологічна підтримка. Лікарня пропонує послуги психологів та групові зустрічі, що допомагає ветеранам знайти підтримку серед побратимів.
Її підхід оцінив Євген Козлов, пацієнт з Кропивницького.
«Сам дивуюся, як вижив, бо пошкоджені дві руки, обидві ноги і голова. Це моє друге поранення. Після першого повернувся у стрій, а тепер єдине бажання, щоб не боліло. У тілі ще багато осколків, тож і болі не полишають. Тут є увага і лікування, і що важливо: я серед людей, серед побратимів. Дуже помічно, що спілкуємося з психологом. Я багато років виховував доньку самотужки, через місяць Євгенії виповниться 19 і вона поруч, допомагає, підтримує. Загалом реабілітація – це те, що дає надію. Говоримо з побратимами, ділимося враженнями і віримо, що завдяки лікуванню виборсаємося», – каже чоловік.
А Сергій Калгін, уже вдруге лікується у Знам’янській бальнеологічній лікарні. Після важкої контузії на фронтів мав інсульт.
«Я думав скоро повернуся, але мене комісували. Тепер основне завдання – реабілітація. Мені допомагають масажі, ванни, а ще увага персоналу, які завжди готові прийти на допомогу, дуже фахові і професійні. Обов’язково буду радити їхати сюди на реабілітацію, бо тут все налаштоване на наше відновлення», – поділився пан Сергій.
Тому важливо, щоб кожен військовий мав можливість пройти реабілітацію у своїй громаді, отримуючи комплексну допомогу для повернення до повноцінного життя. Кіровоградська область уже розробляє нову програму підтримки ветеранів на 2025-2027 роки, яка враховуватиме нові потреби і виклики.
***
Ми створили цей матеріал як учасник Мережі «Вікно Відновлення України». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.